حضرت علی علیه السلام: هرگز دروغ نگفتم و به من دروغ نگفتند و هرگز گمراه نشدم و کسی به وسیله من گمراه نشده است. حکمت 185 نهج البلاغه

New Page 1
فهرست عناوین
 
جـستـجـو
 

 

 
تصویر منتخب
 
پیونـدهـا
  خبرگزاری ها
  دیگر پایگاه ها
  سایت های مذهبی
  مراجع تقلید
 
آمار سایت
 
کاربران آنلاین :  21
 
بازدید های امروز :  578
 
بازدید های دیروز :  632
 
مجموع بازدید ها :  719759

 

 گزارش

 
  دخترانی ازجنت با چادر سیاه و سربند « لبیک یا حسین ع»

دخترانی ازجنت با چادر سیاه و سربند « لبیک یا حسین ع»
حرم امامزاده سلطان عطابخش (ع) مملو از آرامش است. چراغ ها، نور سبز رنگی را به اطراف می پاشند. بوی عطر ملایمی هم استشمام می شود. خلوت است و می توانی دستانت را پر از تبرک لمس ضریح اش کنی. دیوارها تا نیمه با کاشی های پنج ضلعی آبی و گاه سورمه ای رنگی مزین شده اند. نقاشی های سقف گنبدی شکل اش ، نشان از قدمت آستانش دارد. لحظاتی دیگر قافله ی نونهالان جنت برای عرض تسلیت به پیشگاهش می آیند.
 امروزسه شنبه 2 آبان 96 به مناسبت شهادت حضرت رقیه(س) همراه با مراسمی که برای سوگواری آن حضرت  در امامزاده سلطان عطا بخش (ع) توسط مدیریت مدارس جنت موسسه امیرالمومنین ع برگزار می گردد؛ کتاب درسی قرآن دانش آموزان دبستان دخترانه ی جنت کاشان نیز، به آنان اهدا می گردد.
      
از در مشبک سبز رنگ که عبور کنی؛  فضای روبه رویت صفا را جرعه جرعه به کامت می نوشاند.یک ایوان وسیع که کاشی های منقّش و برجسته ای دیوارهای دور تا دورش را پوشانده است.یک در بزرگ شیشه ای هم رو به رویت قرار دارد. تاریکی پشت شیشه ها، دیدن فضای داخل سالن را برایت سخت می کند.آدم هایی در حال آمد وشد هستند. طنین آهنگواره ای از چند صدا که با هم آمیخته است؛ به گوش می رسد. در را که باز کنی دخترانی با چادر سیاه و سربند زرد« لبیک یا حسین» جلو ورودی حرم امامزاده حلقه زده اند و در حال تمرین سرودی هستند که درون مایه اش از سه ساله ی کربلا می گوید.
در طرف راست، دو معلم مدرسه جنت، کتب درسی قرآن دانش آموزانشان را در حالی که به طرح های گوناگون تزیین کرده اند مرتب می کنند.در کنار دستشان تاج هایی با نقش طاووس خودنمایی می کند.
دانش آموزان هر کلاس، دسته دسته می آیند و دور رحل های چیده شده ی جلو حرم می نشینند؛ کتاب و تاج شان را می گیرند؛ عکسی می اندازند وبه زیارت حضرت می روند. قفل دست های کوچکشان در شبکه های ضریح و طواف خالصانه شان، صحنه ای دلپذیر می آفریند.
کاروان کودکان کم کم از راه می رسند. نونهالان مدارس پیش دبستانی جنت مفتح واباذرهم در جمع حضور می یابند. چهره شان با سربند های قرمزشان دیدنی تر شده است. تلاش مربیان که سعی می کنند صف های دانش آموزانشان را مرتب کنند چندان به ثمر نمی رسد. کنجکاوی هر کدامشان را به گوشه ای می کشاند و از صف می گریزند.
مدتی طول می کشد تا  نونهالان در حسینیه مستقر شوند. مدیر مدارس جنت جلو می آید. با بیانی کودکانه برای دانش آموزان از این روز می گوید وجایش را برای تلاوت قرآن به رقیه سادات می دهد.
        
جایگاه سیاه پوش است.روی پرچمی، رنگ سبز نوشته ی « یا رقیه بنت الحسین» بر زمینه ای تاریک جلوه کرده است. گهواره ی حضرت علی اصغر (ع) در گوشه ای از جایگاه قرار داده شده است. همان که در بدو ورود، بچه ها با کنجکاوی به سمتش می رفتند واندکی تکانش می دادند. پارچه ی سبز رویش را کنار می زدند و گرفتار چرایی و چیستی بودن یک عروسک کوچک در آن گهواره و در آن مکان می شدند.
گروه سرود که بعد از تمرین حالا نوبت به اجرایشان رسیده است؛ حاضر می شوند. دو دختر با چادر سفید و بال های آبی رنگ  به نماد 2 فرشته ی کوچک به همراه دختری دیگر؛ با چادر سیاه و روبند سبز به نماد حضرت رقیه جلو گروه سرود قرار می گیرند.گروه سرود از رقیه(س) می خوانند و فرشته ها حضرت رقیه(س) را گلباران می کنند.
پسر کوچکی همراه با مربی اش به جایگاه می آید. از قصه ی علی اصغر(ع) و رقیه (س) می خواند. قطرات اشک از گوشه ی چشم خیلی ها روی گونه می چکد، وقتی می خواند:« تیرو رها کرد ورفت/ خورد به گلوی اصغر/ طفلکی روی دستای /باباش می زد بال و پر...».
نوجوانی به مجلس وارد می شود. دمی بعد نوحه سرایی میکند . صدایش در بلندگو می پیچد و از زبان حضرت رقیه (س) می خواند:« شب که می شه آبله ی پاهام می سوزه/ بیا منو ببر بابا یه روزشم یه روزه...».بچه هایی که در ردیف های پایین تر نشسته اند سرک می کشند تا مداح نوجوان را ببینند. چندتایی از دانش آموزان سینه می زنند. بچه های بزرگتر گریه سر می دهند. اشک وغصه ی کودکان 5 ساله ی پیش دبستانی؛ خِرَدها را به اندیشه وا می دارد.
               
اگر از رقیه سادات؛ از واقعه ی کربلا و حضرت رقیه(س) سوال کنی، مثل خیلی های دیگر مو به مو همه ی واقعه ی عاشورا را می گوید. حتی وقتی به آنجا می رسد که؛ « حضرت رقیه باباشو می خواست. اما سر امام حسین(ع) را برایش آوردند...» بغضش را می خورد و در پایان حرف هایش وقتی نظرش را راجع به حضرت رقیه(س) جویا می شوی؛ آه می کشد و می گوید:« دختر خیلی صبوری بود.»
حجة الاسلام حسن زاده؛ مدیر عامل موسسه ی امیرالمومنین(ع) به جمع عزاداران کوچک اضافه شده است. بعد از این که به عنوان « بابای موسسه ی امیرالمومنین» از ایشان برای حضور در جایگاه دعوت می شود؛ جمعی از بچه ها برای دست دادن به بابایشان به سمت او روانه می شوند. آقای حسن زاده هم با تک تکشان دست می دهد و با صحبتی 3 دقیقه ای به اجرای برنامه ها پایان می دهد.
وی بعد از قدردانی از برگزار کنندگان این مراسم؛ در بیان هدف برگزاری چنین مراسمی می گوید:« در اجرای این برنامه 2 هدف وجود دارد. هدف ظاهری و نهایی. هدف ظاهری که همان سنت عزاداری است؛ اما هدف نهایی مان تربیت نونهالان به سبک حسینی می باشد».
حالا قافله ی نونهالان جنت مهمان سفره ی حضرت رقیه(س) می شوند.

تاریخ : 11/8/1396 ساعت : 12 : 9

 
New Page 1

شماره حساب جهت واریز کمک های مردمی در ترویج فرهنگ قرآن، عترت و نهج البلاغه

1600130087
بانک تجارت شعبه مرکزی کاشان
کد 16000

به نام موسسه امیرالمومنین(ع) کاشان
 


تازه ترین مطالب
 
  اجرای«طرح تحول سلامت دهان و دندان» در دبستان پسرانه جنت
  برگزاری کلاس آموزش قرآن در منطقه زلزله زده سرپل ذهاب
  پیام تسلیت دانش آموزان جنت به خانواده دریایی ها
  یک روز با مدرسه پسرانه ی قرآنی جنت
  آموزش سوره«تبت» در پیش دبستانی های قرآنی جنت
  'گزارش / یک روز با مدرسه پسرانه ی قرآنی جنت
  فیلم حضور حجت الاسلام حسن زاده در برنامه رصد شبکه قرآن سیما
  فیلم حضور حجت الاسلام حسن زاده در برنامه رصد شبکه قرآن سیما
  برگزاری کلاس های طرح های پاییزی با حضور 240 بانوی کاشانی
  اجرای طرح« زمستان با نهج البلاغه» در مدرسه شبانه روزی
  پیشتازی موسسه امیرالمومنین ع کاشان در بزرگترین آزمون قرآنی کشور
  پیشتازی موسسه امیرالمومنین ع کاشان در بزرگترین آزمون قرآنی کشور
  پایان آموزش سوره کوثر در پیش دبستانی های قرآنی جنت
  کارگاه آموزشی دیکته نویسی برای کلاس اولی های جنت
  آغاز تدریس کتاب مکالمه ی شکوفه ها(1) در شعب پیش دبستان قرآنی جنت
 
پربیننده ترین مطالب
 
  شعب خواهران در يك نگاه
  اینجا کاشان است...
  آنچه باید از شعب خواهران بدانیم
  چهارمین دوره مسابقه بزرگ و معنوی اولین بار که که نهج البلاغه را خواندم
  آنچه باید از شعب برادران بدانیم
  با هدف ترويج فرهنگ نهج البلاغه اعضای بنياد بين المللی نهج البلاغه با حافظان نهج البلاغه كاشان ديدار كردند .
  با حضور قرآن آموزان مؤسسه اميرالمؤمنین (علیه السلام) كاشان آزمون هماهنگ كشوری حفظ و ترجمه و مفاهیم 8 جزء قرآن كریم برگزار شد
  شعب برادران در يك نگاه
  نونهالان قرآني مؤسسه امير المؤمنين (علیه السلام) كاشان از باغ تاريخي فين بازديد كردند
  مدير كل مهد قرآن استان اصفهان: امروز نهج البلاغه مورد غربت قرار گرفته است.
  باهدف شناخت بهترين هاي قرآني آزمون حفظ قرآن پايان سال تحفيظي مؤسسه اميرالمؤمنين (علیه السلام) کاشان برگزار شد.
  اولين مراسم تجليل از حافظان نهج البلاغه با معرفي نفرات برتر به پايان رسيد
  موسسه امیرالمومنین (علیه السلام) کاشان بهترین های خود را می شناسد .
  مراسم تجليل از 20 حافظ كلّ نهج البلاغه كاشان برگزار می شود
  آغاز همکاری های علمی بنیاد نهج البلاغه و دانشگاه کاشان
 
 
 

 Copyright 2008 - 2018 shahrenahjolbalaghe.com Inc. All rights reserved
Designed & Powered by RayanMand