حضرت علی علیه السلام: هرگز دروغ نگفتم و به من دروغ نگفتند و هرگز گمراه نشدم و کسی به وسیله من گمراه نشده است. حکمت 185 نهج البلاغه

New Page 1
فهرست عناوین
 
جـستـجـو
 

 

 
تصویر منتخب
 
پیونـدهـا
  خبرگزاری ها
  دیگر پایگاه ها
  سایت های مذهبی
  مراجع تقلید
 
آمار سایت
 
کاربران آنلاین :  26
 
بازدید های امروز :  583
 
بازدید های دیروز :  632
 
مجموع بازدید ها :  719764

 

 گزارش

 
  روایت مقتل؛ صدای یا حسین ازلب ها نمی افتد

گزارش مردمی ازمراسم مقتل خوانی موسسه امیرالمومنین ع کاشان
روایت مقتل؛ صدای یا حسین ازلب ها نمی افتد
...یک قلب ویک تیر، یک نیزه و یک حنجره، حسین می رود و دل عالم می رباید.حسین می رود و زینب می ماند.سلام بر تو ای سرور عرش، بعد از رفتنت، فرات آبروی فرش را با خود برد، در بستر زمان روان شد وحالا هر ظهر عاشورا خون می شود و از چشم دلدادگان حسین بر زمین می بارد.
خیابان ها یک سره سیاه پوشیده اند. روی یک پرده با زمینه ی سرخ خون نوشته شده،« ای خدای آب؛ ما را چنان تشنه بخواه که هیچ آبی جز عطش کربلا سیرابمان نکند.»گل واژه ی حسین در همه جا جلوه کرده و در هر گذری شنیده می شود.دل های بی قرار، این سو وآن سو می روند و دنبال شنیدن مرثیه ای از حسین می گردند تا بگریند و آرام گیرند.
در گوشه ای از شهر کاشان قراراست طنین زیارت ناحیه ی مقدسه از دل یوسف زهرا بگوید.قافله ی دلسوختگان به مجلس امام زمانشان بیایند و همنوای غصه ی ایشان گردند.
    
نهمین روز مهر، با دهمین روز محرم مصادف شده است وبرای یازدهمین سال پیاپی، مقتل خوانی همراه با زیارت ناحیه ی مقدسه توسط موسسه ی امیرالمومنین(ع) برگزار می گردد.خیابان امام خمینی«ره» سالن بنیاد شهید پذیرای عزاداران حسین می شود. دو ساعت به شروع مراسم مانده است...دل ها به دنبال شنیدن حقیقت می گردند.یک سخن ساده ورسا اما حقیقی، از آنچه که بر حسین(ع) گذشته است.آنچه که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید داشته و میبینیم که امروز به جای یک جریان ناظر وجهت دهنده که از جهالت توده ها رفع عطش کند جریانی بروز پیدا کرده که  وقایع عاشورا را آمیخته به خرافات کرده است وبه نوعی یک انحراف از جریان حقیقی عاشوراست.
در کناردیوار خانم جوانی به نام عطیه سادات همراه با دونفرازاعضای خانواده اش نشسته اند.او امسال را سال دوم حضورش در مراسم مقتل خوانی برشمرده و بیان کرد: در مقتل خوانی حقیقت وجود دارد وقشنگ تر است اما در روضه های عادی اغراق وجود دارد.وی در زمینه ی ترویج روضه خوانی مقتل در چند سال گذشته گفت:ابتدا آگاهی مردم از واقعه ی عاشورا در حد روضه های عادی بود. بعد از مدتی کتاب های مقتل معرفی شدند ومردم آنها را مطالعه کردند و وقتی حقایق را دیدند؛ ترجیح آنها بیشتر به سمت روضه های مقتل رفت. وی مقتل خوانی حجت الاسلام مجتبی حسن زاده را گرم تر دانست وگفت: آدم را بیش تر به حال وهوای کربلا نزدیک می کند.
اکنون اذان ظهر به گوش می رسد، جوانانی گرد هم می آیند و به یا د نماز ظهر عاشورا نماز جماعت برپا می دارند.کل سالن وحیاط فرش شده است، پلاکارد شهید محسن حججی روی دیوار ،حسینی شدنش را به رخ می کشد.کنار درب های ورودی کتاب های زیارت ناحیه ی مقدسه چیده شده است.نوجوان 13 ساله ای در حال مرتب کردن کتاب هاست. خود را امیرحسین معرفی می کند و امسال را پنجمین سال حضورش درمراسم می داند.
امیرحسین در بیان این که  درمقتل خوانی چه جذابیتی برایش وجود داشته  که او را پنج بار به مراسم کشانده است گفت: به نظر من فضای معنوی این مراسم ودعایی که می خوانند حال آدم را عوض می کند. روح آدم را تازه می کند. وی افزود:ما مشکی پوش حسینیم تا محرم وصفر را زنده نگه داریم. ما سال های پیش روز عاشورا، در شهر خودمان کرمانشاه تا شب زنجیرزنی می کردیم وکفن می پوشیدیدم.
وی برگزاری مراسم مقتل ومراسم های مشابه آن رابزرگ ترین برنامه در سطح شهر کاشان معرفی کرده وگفت: با کمک کردن در این مراسم حس می کنم امام حسین (ع) را در قلب و دل خودم زنده نگه می دارم.
    
حضور جمعیت در سالن بیشتر شده است. بعضی ها باخود خلوت گزیده اند و بعضی ها با دوستان وخانواده حضور پیدا کرده اند.پا در خلوت خانم کریمی می گذاریم.خانم جوانی که خود را کارمند بیمارستان گلابچی معرفی می کند.او در باره ی برگزاری مراسم مقتل خوانی به وسیله ی موسسه ی امیرالمومنین(ع) گفت: موسسه امیرالمومنین جز آن دسته هایی است که کار یک طرفه نمی کند و فقط شور ندارد بلکه شعور هم دارد.او در ادامه عامل پر رنگ شدن مقتل خوانی در چند سال اخیر را یک سری شبهه هایی دانست که از طریق برخی مداحان وارد دین شده که اصلا در واقعه ی عاشورا اتفاق نیفتاده است.
حالا همه از کوچک وبزرگ، مرد وزن و پیر وجوان، در انتظار شروع مراسم هستند.رقیه سادات دختری 18 ساله، زانوانش را در آغوش گرفته و دوروبرش را نگاه می کند.صورتش آرام است.وی در بیان علت گریستن برای امام حسین (ع) بیان کرد:از نظر من زندگی آدم ها مسیری را طی می کند و ما انتخاب هایی می کنیم.گاهی به جایی می رسیم که فکر می کنیم اینجا آخر خط است، دیگر نمی گذرد، دیگر تمام شده، اما کافی است فقط اسمش را بیاوریم بعد وقتی به گذشته بر می گردیم، می بینیم که فقط با آوردن اسمش سختی ها آسان شده.امام حسین (ع) برایم یک رفیق است...در سختی ها کنارم است، پس من هم سعی می کنم در سختی هایی که برده اند کنارشان باشم.
او ادامه داد: در مراسمی که توسط موسسه  برگزار می گردد، محیط راحت است، آدم معذب نیست، ضمن این که روش خواندن آقای حسن زاده هم خیلی خوب است.
حالا دیگر همه از آن خانم سالخورده ای که روی صندلی نشسته است و آن طور که دخترش می گوید اولین سال حضورشان در مراسم است، تا کوثر سادات، دختر کوچک هشت ساله ای که زیبایی اش با پوشیدن چادر سیاه کوچکش، دوچندان شده همه در حال زمزمه  وهم نوایی با زیارت عاشورا هستند.
بعد از زیارت عاشورا، آیاتی از کلام وحی، زینت بخش مجلس می شود.آیاتی که از ماجرای ذبح اسماعیل می گوید و می رسد به آن جا که« یا اَیُّتَها النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ/ اِرْجِعی اِلی رَبِّکَ راضِیةً مَرضیَّة»واین انتخاب مناسب آیات، فضا را آماده تر می کند. در حیاط تصویری از فاجعه ی منا به چشم می خورد؛ یک دست و یک پیاله.بالای آن نوشته شده از آب هم مضایقه کردند کافران.
فضای کل سالن وطبقه ی بالا پر شده است، مردم برای نشستن به حیاط می روند.روی سکوی حیاط، خانمی عینکی نشسته است. خطوط روی چهره اش او را تقریبا 40 ساله می نماید.آرام وشمرده صحبت می کند. در تمام کلماتش عشق را نثار حسین(ع) می کند.او در بیان اثرگذارترین قسمت مقتل گفت: اسم حسین را که می شنوم از خود بیخود می شوم.او با بیا ن این که امام حسین را سرمشق زندگی اش قرار داده اضافه کرد: وقتی استواری ایشان را براقامه نماز در سخت ترین لحظات دیدم؛ تغییر شخصیت ام را از نمازم شروع کردم...او اضافه کرد که تاثیر امام حسین بر زندگی خانواده اش هم مشهود است.طوری که دو نوه اش هم بر حجاب حساس هستند ونمی گذارند چادر از سرشان بیفتد.
خانمی همراه با دختر و نوه ی شیرخواره اش دروسط جمعیت نشسته بود. او در بیان خاطره ای از عاشورا گفت: سال گذشته در مقتل خوانی، پیاده روی اربعین را از امام حسین خواستم و امام حسین نظر کرد و نصیبم شد...او حجاب را ارزشی دانست که رعایت نکردن آن خیلی دل کسی را نلرزانده.وی گفت: وقتی در زیارت عاشورا می خوانیم ؛ اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد...حق محمد مگر چیست؟ ظالم کیست؟...گاهی ما همان ظالمان هستیم...او با بیان این که ما خودمان هم کاری برای حجاب نکرده ایم!!
    
زیارت ناحیه شروع می شود.فضا سنگین است. انگار تحمل مصائب امام حسین علیه السلام، طاقت همه را طاق کرده؛ شانه ها آنقدر می لرزند که نمی توانند باری از غم یوسف زهرا را بردارند و خود به دوش کشند.سیل اشک بر گونه ها روان است.صدای یا حسین ازلب ها نمی افتد.ناله ها و ضجه ها سالن را پر کرده است.بعضی به سینه شان می کوبند و بعضی روی زانوانشان. هق هق گریه، نفس خانمی  را می گیرد. بعضی از عبارت ها خوانده نمی شود.برای خواندن بعضی عبارات هم، حتی اجازه می گیرند آنقدر که دل همه خون است.
به اتمام مقتل خوانی که نزدیک می شویم مردان و زنان آهسته آهسته از جایشان بلند می شوند وکوله بار غمشان را به دست می گیرند وراهی می شوند.مرد میانسالی کمی دورتر به انتظار همسرش ایستاده است. خود را قهرمان فتوحی معرفی می کند. وی مقتل خوانی را مراسمی خوب و آینده ساز و عاملی برای تحکیم ایمان جوانان دانست. او که از دیار کرمانشاه بود از کربلای ایران گفت.از حضرت سلطانعلی محمد باقر(ع) که چگونه محبت حسین (ع)را به ارث برده است و آنرا بر وی جلوه داده.از شفای پسرش گفت واز ارادتش به معصومین که همین ارادت، او رابه مراسم های موسسه کشانده است.  
همه ی جمعیت به بیرون از سالن سرازیر می شوند.عقربه ی ساعت شمار، روی ساعت5 عصر  نشسته است.چهره هایی محزون اما آرام، گوشهایی که حقیقت ها را شنیده اند.چشم هایی که بر واقعیت ها گریسته اند.گوشه ای ازحق عزاداری حسین(ع) به جا آورده شده است. آری، آنچه از امام زمان(عج) باشد؛ چیزی جز حقیقت نیست و مبرّا از خرافات وانحرافات است.  

تاریخ : 17/8/1396 ساعت : 34 : 17

 
New Page 1

شماره حساب جهت واریز کمک های مردمی در ترویج فرهنگ قرآن، عترت و نهج البلاغه

1600130087
بانک تجارت شعبه مرکزی کاشان
کد 16000

به نام موسسه امیرالمومنین(ع) کاشان
 


تازه ترین مطالب
 
  اجرای«طرح تحول سلامت دهان و دندان» در دبستان پسرانه جنت
  برگزاری کلاس آموزش قرآن در منطقه زلزله زده سرپل ذهاب
  پیام تسلیت دانش آموزان جنت به خانواده دریایی ها
  یک روز با مدرسه پسرانه ی قرآنی جنت
  آموزش سوره«تبت» در پیش دبستانی های قرآنی جنت
  'گزارش / یک روز با مدرسه پسرانه ی قرآنی جنت
  فیلم حضور حجت الاسلام حسن زاده در برنامه رصد شبکه قرآن سیما
  فیلم حضور حجت الاسلام حسن زاده در برنامه رصد شبکه قرآن سیما
  برگزاری کلاس های طرح های پاییزی با حضور 240 بانوی کاشانی
  اجرای طرح« زمستان با نهج البلاغه» در مدرسه شبانه روزی
  پیشتازی موسسه امیرالمومنین ع کاشان در بزرگترین آزمون قرآنی کشور
  پیشتازی موسسه امیرالمومنین ع کاشان در بزرگترین آزمون قرآنی کشور
  پایان آموزش سوره کوثر در پیش دبستانی های قرآنی جنت
  کارگاه آموزشی دیکته نویسی برای کلاس اولی های جنت
  آغاز تدریس کتاب مکالمه ی شکوفه ها(1) در شعب پیش دبستان قرآنی جنت
 
پربیننده ترین مطالب
 
  شعب خواهران در يك نگاه
  اینجا کاشان است...
  آنچه باید از شعب خواهران بدانیم
  چهارمین دوره مسابقه بزرگ و معنوی اولین بار که که نهج البلاغه را خواندم
  آنچه باید از شعب برادران بدانیم
  با هدف ترويج فرهنگ نهج البلاغه اعضای بنياد بين المللی نهج البلاغه با حافظان نهج البلاغه كاشان ديدار كردند .
  با حضور قرآن آموزان مؤسسه اميرالمؤمنین (علیه السلام) كاشان آزمون هماهنگ كشوری حفظ و ترجمه و مفاهیم 8 جزء قرآن كریم برگزار شد
  شعب برادران در يك نگاه
  نونهالان قرآني مؤسسه امير المؤمنين (علیه السلام) كاشان از باغ تاريخي فين بازديد كردند
  مدير كل مهد قرآن استان اصفهان: امروز نهج البلاغه مورد غربت قرار گرفته است.
  باهدف شناخت بهترين هاي قرآني آزمون حفظ قرآن پايان سال تحفيظي مؤسسه اميرالمؤمنين (علیه السلام) کاشان برگزار شد.
  اولين مراسم تجليل از حافظان نهج البلاغه با معرفي نفرات برتر به پايان رسيد
  موسسه امیرالمومنین (علیه السلام) کاشان بهترین های خود را می شناسد .
  مراسم تجليل از 20 حافظ كلّ نهج البلاغه كاشان برگزار می شود
  آغاز همکاری های علمی بنیاد نهج البلاغه و دانشگاه کاشان
 
 
 

 Copyright 2008 - 2018 shahrenahjolbalaghe.com Inc. All rights reserved
Designed & Powered by RayanMand