موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 120745
تعداد بازدید: 342
تاریخ انتشار: - 57 : 12
سيده صالحه حسيني ؛ حافظ کل قرآن کريم :
اختصاص بودجه به مؤسسات قرآني نشانگر اهميت به قرآن و اهل بيت عليهم السلام است.
سيده صالحه حسيني حافظ کل قرآن کريم ازشهرکرد که توانست با حضور در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام کاشان در سال تحفيظي 99-98 موفق به حفظ کل قرآن کريم شود گفت : اختصاص بودجه به مؤسسات قرآني نشانگر اهميت به قرآن است.

وي که متولد سال 79 بوده در اين خصوص افزود :متاسفانه طي اين سالها بعضا شاهد تعطيلي مراکز قرآني به دليل کمبود بودجه بوده ايم که در جامعه اسلامي و قرآني چنين موضوعي تاسف باراست و مسئولين بايد آن طور که حق قرآن است نسبت به اين موضوع اهتمام بيشتري بورزند چرا که ازنقش هاي بسيارمهم مسئولين و سازمانهاي دولتي مي توانم به تامين بودجه اشاره کنم و بودجه و امکاناتي که به مؤسسات قرآني تعلق مي گيرد نشانه اهميت به قرآن و اهل بيت علهيم السلام درجامعه است.

اين حافظ کل قرآن با بيان اينکه هريک از مسئولين و سازمانهاي دولتي ، موسسات و مراکز قرآني غيردولتي و مردم در ترويج معارف قرآن، نهج البلاغه و اهل بيت عليهم السلام تاثيرگذارند خاطرنشان ساخت : البته در اين ميان نقش بي بديل رسانه ها در تبليغ و ترويج انکارناپذير است و حتي رسانه ها قدرتمندتر از دولت ها مي توانند جامعه را آماده پذيرش معارف قرآن و اهل بيت عليهم السلام کنند.

سيده صالحه حسيني که برگزيده کشوري در مسابقات وبلاگ نويسي آموزش و پرورش مي باشد؛ درپاسخ به اين سؤال که براي داشتن يک دوره حفظي رعايت چه مواردي الزامي است بيان کرد : قبل از هرموضوعي تمرکز خيلي مهم است و فرد بايد ذهن خود را از افکارمزاحم خالي کند سپس بعد از ورود به دوره از حواشي دوري کرده و فقط به هدفش فکر کند.

وي ادامه داد : نکته ي بعدي قانونمندي و نظم است که يک حافظ خوب کسي است که طبق برنامه پيش رفته و به توصيه ي مربيان توجه کند.


اين حافظ کل قرآن کريم خاطرنشان ساخت : کسي که دوره يکساله را براي حفظ انتخاب مي کند بايد انگيزه ي محکم و مقدسي داشته باشد و در نهايت ، تلاش زياد و سپردن نتيجه ي کاربه خدا که معناي واقعي توکل است و همينطور توسل به ائمه اطهار عليهم السلام رمز موفقيت در اين مسير مي باشد .

سيده صالحه حسيني که دوره هاي آموزشي فناوري نانو و رباتيک را نيز گذرانده است با بيان اين مطلب که در اين مدرسه، علاوه بر حفظ؛ توانايي هاي لازم براي ترجمه و درک معارف و مفاهيم قرآن را کسب کرده افزود : توجه و اهتمام به ترجمه و شان نزول آيات تاثير زيادي در به خاطرسپاري آيات دارد و مرجع من در تفسير،تفسيرالميزان بود و با آن ارتباط بيشتري داشتم.

وي در خصوص نقش يک مجموعه مردم نهاد قرآني چون مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام کاشان درتربيت ديني خود تصريح کرد:فضاي حاکم در خوابگاه مدرسه شبانه روزي در روابط و شکل گيري اخلاق قرآني حفاظ مؤثر است و مهم ترين دغدغه ام پس از حفظ اين است که سبک زندگي که در مدرسه تجربه کرده ام را ادامه بدهم و در اين جهت با بهره گيري از تجربياتم در مؤسسه اخلاق قرآني و در شان قرآن و شايسته ي يک حافظ را بيش از پيش در خود رشد بدهم.

اين حافظ کل قرآن کريم با اشاره به برنامه هاي جانبي طول سال تحفيظي گفت : اردوها،کارگاههاي تربيتي،مناجات ودعاي کميل ،مراسمات مذهبي همگي تجربه منحصربه فرد و ماندگار اين دوره بود و از اين ميان دعاي عرفه يکي از ماندگارترين خاطراتم از مؤسسه است .

وي ادامه داد : علاوه براين اردوهايي که جاذبه هاي گردشگري شهر کاشان در آنها معرفي شد برايم جذاب و به ياد ماندني بود.

سيده صالحه حسيني با بيان اينکه هريک از کلاسهاي جانبي در طول اين طرح در جايگاه خود مفيد بود تصريح کرد : در کلاس امام شناسي لحظات ناب معنوي را تجربه کرديم و ما مربيان بسيار خوبي داشتيم به ويژه مربي حفظ ما که بسيار خوش اخلاق بودند.

اين حافظ کل قرآن کريم در خصوص تجهيزات خوابگاهي، امکانات بهداشتي، خدماتي، رفاهي و درماني در اين يکسال بيان کرد: هرکاربزرگ و هر هدف مقدسي حتما سختي هايي دارد ،هر مکاني هم ممکن است محدوديت هاي خودش را داشته باشد ولي دلسوزي ،پيگيري و احساس مسئوليت پرسنل مدرسه فضاي خوابگاه را دلنشين و راحت مي کرد.

وي در ادامه افزود : درفضاي خوابگاهي و در ارتباط باهم اتاقي ها و... با اينکه اولين باري بود که شرايط خوابگاهي را در طولاني مدت تجربه مي کردم ولي خوشبختانه توانستم به خوبي خودم را با شرايط وفق بدهم و دوستان خوب و ارزشمندي پيدا کردم.

سيده صالحه حسيني جهت تحقق منويات رهبري در خصوص کتاب قرآن که مي فرمايند: «ما بايد 10 ميليون نفر حافظ قرآن داشته باشيم» گفت : هرحافظ در هر مؤسسه اي درهرکجاي ايران که تربيت مي شود بايد زکات حفظ خود را به هرنحوي که بر عهده ي اوست بپردازد.و هرکدام از ما بايد متناسب با شرايط و مهارتهايي که داريم و با کارگرفتن شيوه ي مناسب در جهت ترويج و اشاعه فرهنگ قرآن و نهج البلاغه تلاش کنيم.

وي از قرآن به عنوان « مايه ي آرامش » ياد کرده و تصريح کرد : مهمترين برنامه ام بعد از بازگشت به زادگاهم تثبيت محفوظات و تخصص پيدا کردن در زمينه تفسير و صوت و لحن است و همچنين اشاعه ي فرهنگ قرآني در بين اطرافيان شهر خودم و فضاي مجازي مي باشد .

اين حافظ کل قرآن کريم اولين مشوق خود را مادرش دانسته و در پايان گفت : با اين آيه از قرآن  انس بيشتري دارم که در آيه 53 سوره زمر آمده است  : «  قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ  إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا  إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ »به اين معنا که « بگو اى بندگان من كه بر خويشتن زياده‏ روى روا داشته‏ ايد از رحمت‏ خدا نوميد مشويد در حقيقت ‏خدا همه گناهان را مى ‏آمرزد كه او خود آمرزنده مهربان است . »

 

سوالات از نگاهي ديگر :

مصاحبه ورودي: پارادوکس آرامش و اضطراب

دوره آزمايشي: بهترين دوره عمرم ، پراز خاطرات خوب و دوستان خوبتر

مباحثه: از نان شب واجب تر

ميزان تعهد به برنامه روزانه: التزام به برنامه شرط موفقيت است.درغيراينصورت فکرحفظ خوب رابايد از سربيرون کرد

مرخصي هاي طول دوره: خوشحالي از ديداربا خانواده و دلتنگي براي خوابگاه