موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 120696
تعداد بازدید: 808
تاریخ انتشار: - 6 : 18
حديث محمدي؛ رابط فرهنگي نمونه موسسه اميرالمومنين ع کاشان:
نظم، امانتداري، صداقت و تلاش از ويژگي هايي است که يک رابط فرهنگي بايد به آن ها متعهد باشد
حديث محمدي، مربي و رابط فرهنگي موسسه اميرالمومنين ع کاشان در منطقه سرپل ذهاب که طي مراسمي در روز ۱۸ ارديبهشت ماه ۹۸ به عنوان رابط فرهنگي نمونه سال ۹۷ موسسه اميرالمومنين ع کاشان معرفي وتجليل شد؛ گفت: نظم، امانتداري، صداقت و تلاش از ويژگي هايي است که يک رابط فرهنگي بايد به آن ها متعهد باشد.

محمدي متولد سال 72 داراي مدرک کارشناسي ارشد علوم قرآني است که از سال 97 کار مربيگري خود را آغاز نموده و پس از ورود به عرصه مربيگري در  منطقه سرپل ذهاب استان کرمانشاه؛ در اولين سال فعاليت خود به عنوان رابط فرهنگي نمونه اين موسسه انتخاب شد.


وي در خصوص نحوه آشنايي با موسسه اميرالمومنين عليه السلام گفت: مشتاق به حفظ قرآن بودم و از طريق تبليغات موسسه اميرالمومنين عليه السلام که از بخش خبر شبکه قرآن پخش شد؛ با اين موسسه آشنا شدم. سپس در طرح حفظ يکساله قرآن در مدرسه شبانه روزي شرکت کردم و بعد از فارغ التحفيظي، کار مربي گري را در منطقه زندگي خود آغاز کردم.

اين مربي قرآن که دوره هاي فنون کلاسداري و روش تدريس قرآن، تربيت مربي مقدماتي قرآني کودک، تربيت معلم حفظ مجازي و مهدويت را نيز گذرانده است؛ افزود: دوست داشتم پس از بازگشت به محل زندگي ام آنچه که در زمينه مهدويت و امام شناسي در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه آموخته بودم را به ديگران انتقال دهم؛ به همين سبب کار مربي گري و همکاري با موسسه اميرالمومنين عليه السلام را براي پيمودن مسير زندگي ام انتخاب کردم.


وي ادامه داد: ابتدا کلاسي را در يکي از کانکس هاي روستاي «نقاره کوه» برگزار کردم.13 دختر و 9 پسر مجموع شاگردانم بودند. قرائت دعاي سلامتي امام زمان عج، بيان مطالبي پيرامون زيبايي هاي ظهور، زمان غيبت و... معرفي کتاب نهج البلاغه، آموزش حکمت ها و حفظ جز 30 قرآن از محتوياتي بود که در هر جلسه آموزشي به قرآن آموزانم ارائه مي دادم. پس از آن همراه با همسرم که او نيز طلبه است به عنوان مبلغ به روستاي «سرباغ گُلين» رفتم که در کلاس درس آنجا مشغول آموزش 30 نونهال و نوجوان هستم.

محمدي در بيان ويژگي هاي يک رابط فرهنگي خاطرنشان کرد: نظم، امانتداري، صداقت و تلاش از ويژگي هايي است که يک رابط فرهنگي بايد به آن ها متعهد باشد و من با در نظر گرفتن همه اين ويژگي ها و طراحي برنامه هاي بلند مدت براي خود در تمام اين مدت تلاش کردم تا وظايفي که بر عهده گرفته بودم را به نحو احسن انجام دهم و فکر مي کنم رعايت همه اين موارد در کنار هم سبب شد که به عنوان رابط فرهنگي نمونه انتخاب شوم.


اين رابط فرهنگي نمونه درباره سخت ترين بخش کاري خود عنوان کرد: فشار، جو نامناسب و برخوردهاي منفي با همسرم که به عنوان يک طلبه به تبليغ در روستا مي پردازد؛ تاسف بار است. هر چند که ما باز هم به کار خود ادامه مي دهيم و تسليم شرايط نمي شويم.

وي درباره زماني که قرآن آموزانش از لحاظ روحي در شرايط خوبي نيستند؛ خاطر نشان کرد: در اين شرايط، آغاز کلاس، متفاوت با روز هاي قبل است. با يک حديث يا حتي صحبت هاي غير درسي با دانش آموزانم شروع مي کنم. بعضي وقت ها همين صحبت هاي عاميانه راه را براي درد و دل کردن بچه ها باز مي کند و ايجاد شدن جو همدردي بين آنان، خود به حل مسئله کمک مي کند.

اين رابط فرهنگي نمونه درباره احساسش در پايان يک دوره آموزشي و حافظ شدن قرآن آموزانش ادامه داد: در واقع بعد از پايان هر کلاس، بار سنگيني از دوشم برداشته مي شود و اين مرحله، بهترين بخش کاري من است. احساس خوشحالي غير قابل وصفي است و از اين که توانسته ام به نوعي رابطه ميان بچه ها، خدا و اهل بيت عليهم السلام را به وسيله قرآن و نهج البلاغه تحکيم کنم؛ لذت مي برم.

محمدي در پاسخ به اين سوال که اگر به گذشته برگردد آيا باز هم اين مسير را براي زندگي خود انتخاب مي کند؛ گفت: حتما. من در زمان انجام اين کار احساس آرامش دارم و برکت آن را در زندگي خودم ديده ام.


وي دربيان احساسش در زمان معرفي به عنوان يک رابط فرهنگي نمونه افزود: خبر نمونه شدنم را مسئولين مدرسه شبانه روزي با پيامک به من اطلاع رساني کردند که برايم غير قابل باور بود.

محمدي عنوان کرد: موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان به دليل وجود نظم در کار، هدف گذاري ها، تلاش بي وقفه براي رسيدن به اهداف، وحدت رويه، حمايت پرسنل از يکديگر، تيم و کار تيمي و نيز رفتار و کردار برگرفته از نهج البلاغه و اميرالمومنين عليه السلام؛ موسسه اي عالي در زمينه قرآن و نهج البلاغه است.

اين رابط فرهنگي نمونه در پايان گفت: اميدوارم شعب اين موسسه در تمام نقاط کشور گسترش پيدا کند و همه مردم بتوانند از خدمات اين موسسه فرهنگي قرآني استفاده کنند.

سوالات از نگاهي ديگر:

کلاس درس: طراوت

رابط فرهنگي نمونه: تلاش بيشتر

دلنشين ترين سوره: قارعه

بهترين قرآن آموز: سيما مهدي خواني

سال تحفيظي 97-98: احساس رضايت

آينده: شکوفايي قرآن آموزان

موسسه اميرالمومنين ع: تکه اي از بهشت

شکوفه خدادادی
|
9 تیر 1398 ساعت 18:2
1 1
من خیلی وقت نیست که توکانال شما عضو هستم ولی از وقتی که عضو شدم روز به روز بیشتر دلم میخواهد که منم مثل دوستان دیگر دراین موسسه قرآن کریم را حفظ کنم