موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 120695
تعداد بازدید: 1058
تاریخ انتشار: - 38 : 14
گزارش سال تحفيظي 98-97 مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه
روزهاي پاياني مدرسه که از راه مي رسند؛ اشتياق حافظان قرآن ونهج البلاغه در رفتن به اردوي مشهد مقدس و پابوسي امام مهرباني ها افزون مي شود. بعد از يکسال تلاش، حالا نوبت گرفتن اولين هديه از مائده آسماني اهل بيت عليهم السلام شده است. هفت بانوي حافظ قرآن به همراه يک بانوي حافظ نهج البلاغه در آخرين سفر مدرسه شبانه روزي، راهي سفر به ديار امام هشتم مي شوند تا ارمغان اولين برکت حفظ کلام وحي و کلام امير را در آسمان هشتم روزي بگيرند.

از راهرويي که مسقف به داربست برگ ها و ساقه هاي درخت انگور است، مي گذرم. از داربست، تصاويري آويز است که هر کدام، مزين به يکي از سلام هاي قرآني است. سلام علي ابراهيم، سلام علي ال ياسين، سلام علي نوح و...روبه رو ، يک حوض آبي رنگ است و دورتا دورش هم راهرو و بعد هم باغچه ها. فصلش که باشد، تعداد برگ هاي درخت نارنج مدرسه با تعداد ميوه اش برابر مي شود. بوته هاي گل هم پُر مي شوند از گل هاي سفيد و بنفش و نارنجي.

بعد از گذر از اين نما به ساختمان مدرسه ميرسم. مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه خواهران که وابسته به موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان است. سال تحفيظي 98-97 رو به پايان است و هم اکنون هفت بانوي حافظ قرآن و يک بانوي حافظ نهج البلاغه روزهاي واپسين اين سال تحفيظي را پشت سر مي گذارند.


ساعت 8 صبح است و کلاس حفظ آغاز شده است. آسيه شکور؛ مربي حفظ قرآن، مثل هميشه آرام و با لبخندي که روي لبش جا خوش کرده در حال تحويل گرفتن صفحات مرور بچه هاست. هميشه علاوه بر تدريس دو صفحه جديد به همراه ترجمه، تحويل گرفتن صفحاتي که در جلسه قبل آموزش داده شده و هم چنين مرور 14 درس قبل، جزو برنامه ثابتي است که در اين کلاس اجرا مي شود.

طبقه هم کف، کلاس نهج البلاغه برگزار شده. زينب رجبي فرد؛ مربي کلاس نهج البلاغه از روي جملات خطبه مي خواند و معني و تفسيرش را با حوصله و شمرده شمرده براي شاگردش بازگو مي کند. براي راحتي حفظ کلام اميرالمومنين عليه السلام، جزوه هايي تاليف شده که در مدرسه شبانه روزي از همين منابع آموزشي استفاده مي شود.

کلاس حفظ قرآن که تمام مي شود؛ بعد از استراحت کوتاهي، کلاس نغمات قرآني با مربي گري وحيده سادات سيدي آغاز مي شود. اين کلاس تنها يک روز در هفته و به طور ناپيوسته تشکيل مي شود. بچه ها کتاب تجويدشان را روي ميزها مي گذارند و به پرسش از سوالاتشان مشغول مي شوند.


ساعت 11 و سي دقيقه است. طاهره عفتي؛ مسئول طبخ غذاي مدرسه وارد مي شود و غذاها را به آشپزخانه مي برد. در همين زمان، صداي محبوبه طالبيان از دفتر مدرسه به گوش مي رسد که در حال انجام مکالمه تلفني است. يکي از وظايف وي، تامين هزينه هاي مالي مدرسه از طريق تماس با خيرين است.

الهه ابوالحسني؛ مدير مدرسه نيز در دفتر حضور دارد. او مي گويد:« در مدرسه شبانه روزي سعي بر اين است که متربيان نه تنها حافظان قرآن و نهج البلاغه بلکه مربياني ماهر، تربيت شوند که در گسترش و اشاعه هر چه بيشتر اين دو مصحف نوراني اثر گذار باشند. بنابراين ما در کنار کلاس حفظ، به اجراي کلاس ها و دوره هاي جانبي نيز اهتمام داريم».

وي ادامه داد:« عارفه گلبرگ از قم، زکيه يسلياني، فائزه سوراني و حديث سـادات شيـراني از اصـفهان، فاطمه سادات احمدي از شـهرکرد، زهـرا نظري مطلق از خراسان رضوي ، صبا بخشوده از کاشـان و معصومه خاني از نـجف آباد؛ از مـتربياني مي باشند که در سال تحفيظي 98-97 در مدرسه شبانه روزي حضور دارند».


ريحانه يوسفيان؛ معاون فرهنگي مدرسه شبانه روزي که در حال انجام بايگاني پرونده کارهاي فرهنگي است، توضيح مي دهد:« البته در مدرسه شبانه روزي اجراي کارهاي فرهنگي به اندازه کارهاي آموزشي اهميت دارد. برگزاري مراسم به مناسبت اعياد و يا شهادت ائمه اطهار عليهم السلام، اجراي اردوهاي زيارتي و سياحتي به مکان هاي چون قم و جمکران و يا بازديد از ابنيه تاريخي شهر کاشان، برگزاري کارگاه هاي بازي هاي بومي- محلي، بهداشت، هنري و ... تنها نمونه اي از برنامه هاست که علاوه بر دنبال کردن اهداف فرهنگي، به ايجاد جو با نشاط و معنوي مدرسه بسيار کمک مي کند».

بعد از نهار، فرصت استراحت کوتاهي فراهم مي شود. بچه ها به اتاق هاي خود مي روند و مدرسه در سکوت فرو مي رود. استراحت که تمام مي شود؛ هر گوشه مدرسه ميزبان يکي از بچه هاست که با قلم هاي قرآني و کتابشان براي حفظ صفحات جديد در آنجا مهمان مي شوند و در نهايت هر يک از دانش آموزان را مي بيني که براي تثبيت محفوظاتشان، صفحات را به يک ديگر و يا به زهرا رحيمي که از پرسنل مدرسه است؛ تحويل مي دهند.
کم کم آفتاب غروب مي کند و يک روز ديگر به پايان مي رسد. بچه ها دور سفره شام نشسته اند و در دورهمي شان، مسئول شب مدرسه را هم مهمان مي کنند. عطيه تعظيمي فر و فاطمه طالبيان؛ مسئول شيفت شب مدرسه هستند.

سه شنبه عصرها کلاس امام شناسي برپا مي شود. کلاسي که براي همه حافظان بسيار جذاب، اثرگذار و دلنشين است و آنچنان عميق، مباحث و شبهات را مي کاود و منطق و برهان ارائه مي دهد که هر يک از بچه ها آرزو مي کنند که کاش بعد از پايان دوره و بازگشت به محل زندگي بتوانند منتقل کننده اين مطالب به دوستان و هم نسلي هاي خود باشند.

دوشنبه ها قبل از ظهر، نوبت کلاس اخلاق است که به گفته بچه هاي مدرسه، آشنايي با اخلاق بزرگان، ترک عادات و خصلت هاي اخلاقي نامناسب و جايگزين ساختن اخلاق وزين اسلامي در رفتارها و سکنات از نتايج آن است.


روزهاي پاياني مدرسه که از راه مي رسند؛ اشتياق حافظان قرآن ونهج البلاغه در رفتن به اردوي مشهد مقدس و پابوسي امام مهرباني ها افزون مي شود. بعد از يکسال تلاش، حالا نوبت گرفتن اولين هديه از مائده آسماني اهل بيت عليهم السلام شده است. هفت بانوي حافظ قرآن به همراه يک بانوي حافظ نهج البلاغه در آخرين سفر مدرسه شبانه روزي، راهي سفر به ديار امام هشتم مي شوند تا ارمغان اولين برکت حفظ کلام وحي و کلام امير را در آسمان هشتم روزي بگيرند.
گره دستان حاملان و حافظان قرآن و نهج البلاغه در شبکه هاي پنجره فولاد، بيعت ها و عهد ها، انابه ها و عبادت ها و اشک ها و لبخند ها آخرين خاطرات سال تحفيظي 98-97 مدرسه شبانه روزي است که در گذر روزها سپري مي شوند.