موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 120693
تعداد بازدید: 681
تاریخ انتشار: - 28 : 11
گزارش توصيفي؛ شما هم مي توانيد يک خانه نهج البلاغه داشته باشيد
اگر شما به سراغ نهج البلاغه نمي آييد، حرفي نيست؛/ما با کتاب هاي نهج البلاغه در محلات و خانه ها، سراغ شما مي آييم
کليد را در قفل مي چرخاني و درب را باز مي کني. کيـف را که زمين مي گذاري؛ کوله بار خستگي ات هم زمين مي افتد. راهرو را پشت سر مي گذاري و سلام گرم و لبخند ميزبان، تو را سر ذوق مي آورد. خانه است ديگر؛ اولين خصلتش اين است که آرامش و آسايش به اهالي اش مي بخشد.


در ميان آرامش خانه، هميشه صحنه ي قاب يک طاقچه و رحل چوبي و قرآن خودنمايي مي کند. يک پدر که هر روز بعد از نماز صبح، زمزمه تلاوتش از اتاق به گوش مي رسد. يک مادر که با عشق، چادر سفيد نمازش را مرتب مي کند و در سجاده اش مي پيچد.
همه چيز خوب است اما انگار جاي يک چيز درون قاب طاقچه خانه، خالي مانده است. يک کتاب، درون کتابخانه، غبار گرفته و صداي
مهجوريتش دارد حکايت ساز سوزناک ني هايي مي شود که باز هم از جدايي شکايت مي کنند. اخ القرآن است و طريق آشکار بلاغت يا همان «نهج البلاغه».

مادر به خانم هايي که يکي يکي وارد مجلس مي شوند؛ خوشامد مي گويد. عکس پسر شهيدش از همان بدو ورود به ميهمانان لبخند مي زند. گويي روح تازه اي به کالبد بي جان خانه دميده شده. خانم جواني با بياني ساده و روان، حکمت 133 نهج البلاغه را تفسير مي کند. طنين کلام امير کلام در فضا مي پيچد و محفل انس با سخنان اميرالمومنين عليه السلام، اينجا را به «خانه نهج البلاغه» ملقب مي کند.
طرح «خانه هاي نهج البلاغه» شيوه اي ابتکاري است که براي اولين بار توسط موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان اجرا مي شود. رابطين فرهنگي اين موسسه به جذب مي پردازند و جلسات را در خانه هاي محله برگزار مي کنند.
يکي از رابطين مي گويد: «رابط خانه نهج البلاغه بودن، مسئوليت سنگيني نيست؛ به شرط اين که همت داشته باشي و وظيفه ات را به انجام برساني و من خـدا را بسـيار شـاکرم کـه ايـن توفيـق را نصيبم کرد».
مدرّس جوان ديگري از حافظين کل نهج البلاغه موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان، در دومين جلسه تفسير نهج البلاغه پس از معرفي اجمالي اين کتاب به شرح حکمت ديگري از اين کتاب مي پردازد. وي به مخاطبانش مي گويد:« بايد مهجوريت کتاب نهج البلاغه را از بين ببريم. اگر شما به سراغ نهج البلاغه نمي آييد، حرفي نيست؛ ما با کتاب هاي نهج البلاغه در محلات و خانه ها، سراغ شما مي آييم».
به يکي از روستاهاي اطراف سر مي زنيم. مربي کلاس، کتاب کوچک آبي رنگي را روي ميز گذاشته و حروف مقطعه را تدريس مي کند. در خانه هاي نهج البلاغه کلاس هايي چون تفسير موضوعي نهج البلاغه به عنوان موضوع مشترک آموزشي و نيز روخواني و روانخواني و حفظ قرآن و ساير فعاليت هاي متنوع در زمينه آموزش قرآن، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه بر حسب نياز منطقه برگزار مي شود.
ديگر گوشه گوشه شهر، پُر شده از پــژواک آيـات قرآن و فرازهاي نهج البلاغه اي که از خانه ها به گوش مي رسند. خانه هايي که حالا اولين خصلتشان اين شده است که در کنار گستراندن سايه ي آسايش و آرامش، کارخانه اي انسان ساز براي اهالي خانه، محله و جامعه باشند.

موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان از شهريور ماه 97 در راه اعتلاي فرهنگ نهج البلاغه براي اولين بار در کشور به اجراي طرح    «خانه هاي نهج البلاغه» در کاشان و ساير شهرهاي جمهوري اسلامي ايران با شعار«شما هم مي توانيد يک خانه نهج البلاغه داشته باشيد»؛ پرداخته است.
هم اکنون 40 عنوان از اين طرح با برگزاري 320 جلسه آموزشي و جذب بيش از 400 فراگير در مناطق و محلات کاشان و ساير شهر ها چون کرمانشاه، سرپل ذهاب، دولت آباد اصفهان و... راه اندازي شده است.

از اهداف کلي برگزاري اين طرح مي توان به موارد زير اشاره کرد:
1. توسعه و ترويج فرهنگ قرآن، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه در مناطق و محلات با برنامه ريزي و اجراي طرحهاي نوين و فراگير
2. ارتقا سطح کمي و کيفي برنامه هاي آموزشي با ايجاد زمينه و بستر مناسب جهت گسترش مراکز آموزش مضامين و مفاهيم ديني بر اساس کتاب شريف نهج البلاغه در محلات

3. ارتقا سطح دانش و بينش جامعه

4. کاهش آسيب ها و ناهنجاري هاي اجتماعي

گفتني است جذب افراد براي شرکت در  طرح «خانه هاي نهج البلاغه» توسط رابطين فرهنگي موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان يعني حافظان، معلمان، مربيان، پرسنل، اعضاي اين موسسه و نفرات فعال فرهنگي محلات و مناطق شهرستان کاشان و ساير شهرها انـجام مي شود.