موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 110564
تعداد بازدید: 1524
تاریخ انتشار: - 10 : 16
کوثر صادقي ؛ حافظ کل قرآن کريم:
با حضور در مدرسه شبانه روزي قرآن و نهج البلاغه کاشان، به هرچه مي خواستم؛ رسيدم
کوثر صادقي حافظ کل قرآن کريم از شهرکرد که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي 97-96 طي مدت 9 ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: با حضور در مدرسه شبانه روزي قرآن ونهج البلاغه کاشان، به هر چه مي خواستم؛ رسيدم.

صادقي که متولد سال 79 بوده و از هفشجان شهرکرد در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالومنين عليه السلام حضور يافته است گفت: در دوران کودکي، حافظ چند جز قرآن شده بودم که فراموشم شده بود و براي انتخاب اين مسير شوق عجيبي داشتم. خيلي با خودم کلنجار رفتم تا با دلم رو راست شوم و هدف واقعي ام را از حفظ قرآن بيايم. چون مي دانستم اگر اين هدف به طرف ماديات ميل کند؛ موفق نخواهم شد. در نهايت رسيدن به کمال اخلاقي و موثر بودن در جامعه و خانواده هدف اصلي من شد.
اين حافظ کل قرآن در ادامه به بيان واکنش خانواده، دوستان و اقوام درباره انتخاب خود مبني بر حضور در مدرسه شبانه روزي پرداخت و افزود: مادرم به محض شنيدن تصميمم قبول کرد اما پدرم در ابتدا ناراضي بود؛ آن هم به دليل شرايط دور بودن از خانواده و زندگي در خوابگاه. او مي خواست مطمئن شود که تا آخر راه را ادامه مي دهم و در سختي ها سست نمي شوم. که در آخر پس از اتمام حجت، راضي به آمدنم شد. دوستان و فاميل هم مشوق هاي خيلي خوبي برايم بودند.


صادقي  در پاسخ به اينکه در کنار حفظ در طول اين طرح به چه ميزان در زمينه ترجمه، درک مفاهيم و تفسير توانايي پيدا کرده است؛ گفت: آشنايي با مفاهيم و تفسير قرآن بود که هر روز شوق حفظ صفحه هاي بعدي را به من مي داد. مي توانم بگويم اين طرح آن قدر غني بود که بيشتر سوال هايم در مورد دين واحکامش حل شد.
 وي براي گذراندن يک دوره حفظي خوب ضمن اشاره به داشتن روحيه و اميد و برنامه ريزي معين و دقيق؛ عنوان کرد: مشغول نبودن ذهن، هم مباحثه اي خوب و قوي و هم چنين تمرکز خيلي بالا بر قرآن و محفوظات از ديگر عوامل موثر به شمار مي روند.
اين حافظ قرآن کريم درباره کلاس هاي جانبي برگزار شده در طول اين طرح تصريح کرد: در درجه اول، کلاس امام شناسي برايم مفيدتر بود چون در مورد ائمه و معصومين عليهم السلام چيزهايي را آموختم که تا به حال نمي دانستم و خيلي برايم جذاب بود. طوري که درهاي جديدي از شناخت دين برايم گشوده شد و اعتقاداتم قوي تر شد. در مرتبه بعدي کلاس اخلاق به اين دليل که باعث شد بيشتر روي خود کار کنم  وکمک زيادي به من کرد و نيز کلاس صوت و لحن که باعث جذاب تر شدن آموزش قرآن براي من شد.
صادقي در پاسخ به اين که آيا مربي هاي شما به ويژه مربي حفظ، انتظارات شما را به عنوان يک شاگرد فراهم کرده است؛ گفت: مربي حفظ، بيشتر برايم يک مادر بود تا معلم. در همه جا متوجه من بود و اگر روحيه ام تضعيف مي شد؛ سعي مي کرد آن را حل کند و از تجربه ها هر چه در توانش بود؛ دلسوزانه در اختيار ما گذاشت و باعث پيشرفت من در قرآن شد.
وي درباره فضاي خوابگاه و توانايي وفق دادن خود با شرايط آن خاطر نشان کرد: در ابتدا کنار آمدن با بعضي رفتارها و فرهنگ ها برايم سخت بود و در کنار آن مقررات خوابگاه سختي هاي فضا را برايم چند برابر مي کرد. ولي به محض عادت کردن، گذشت زمان و صميمي شدن با بچه ها؛ همه سختي ها در عين ناباوري برايم شيرين شد. به قدري که در مرخصي هاي دوره، آرزوي اتمام سريع تر آن و بازگشت به خوابگاه را داشتم. 


اين حافظ قرآن کريم افزود: هم چنين تجهيزات خوابگاه در طرح اصلي به گونه اي بود که حس مي کردم د رخانه خودمان زندگي مي کنم. از نظر درماني نيز به محض اين که متوجه مي شدند حال کسي خوب نيست فوري او را به پزشک ارجاع مي دادند تا بيماري و ويروس گسترش پيدا نکند.
صادقي درباره تغيير معيارهايش در انتخاب دوست، همسر، روش زندگي و... قبل از حفظ قرآن با پس از آن تصريح کرد: معيارهايم دقيق تر شده و در انتخابهايم ديد متفاوتي با رنگ و بوي قرآن ايجاد شده است. به گونه اي که ارزش واقعي دوست خوب و زندگي خوب، هم اکنون برايم روشن شده است.
وي
درباره برنامه هاي جانبي اين يک سال نظير برنامه هاي فرهنگي، مناجات، اردوهاي زيارتي سياحتي و...خاطرنشان کرد: به نظرم شرکت در خطبه فدکيه و مقتل خواني از همه برنامه ها برايم بهتر بودند چون تابحال با اين مراسمات آشنايي نداشتم و در آن شرکت نکرده بودم.
اين حافظ قرآن کريم در بيان مهم ترين سخن خود براي اطرافيان در زمينه توصيف حضور در مدرسه شبانه روزي؛ پس از پايان دوره حفظي اش گفت: با حضور در اين مدرسه بود که به هر آنچه مي خواستم؛ رسيدم و دين برايم جذاب تر و شيرين تر شد. اي کاش زودتر با اين مدرسه آشنا مي شدم.
صادقي تثبيت قرآن و شرکت در دوره هاي تخصصي علوم قرآني را از مهم ترين برنامه هايش پس از بازگشت به شهرکرد دانسته و افزود: عامل بودن به آيات، پيدا کردن خلق و خوي قرآني وپياده کردن قران در زندگي جز مهم ترين دغدغه هايم پس از حفظ است.
وي سفر به مشهد مقدس، قم و جمکران را جز بهترين خاطرات دوره يکساله اش دانست و گفت: برگزار شدن دوره آموزشي مهدويت و سفر مجدد ما به قم و جمکران به واسطه اين دوره، خاطره اي شيرين را براي ما رقم زد.
صادقي در پايان گفت: آيه 16 سوره ق که مي فرمايد؛« وَ لَقَدْ خَلَقنَا الانْسانَ وَ نَعْلَمُ ما تُوَسْوِسُ ما في نَفْسُهُ وَ نَحْنُ اَقْرَبُ اِلَيهِ مِنْ حَبْلِِ الوُريد» و معناي آن چنين است:« و قطعا ما انسان را خلق کرديم و از وسوسه ها و انديشه هاي او کاملا آگاهيم که ما از رگ گردن او به او نزديک تريم» فرازي از قرآن کريم است که با آن انس بيشتري دارم.

سوالات از نگاهي ديگر:
اولين مشوق براي ثبت نام: مادرم
حضور در کاشان براي اولين بار: حس آمدن به وطن دوم
دوره آزمايشي: اولين آشنايي با قرآن و پر از معنويت
لحظه جدايي از خانواده در ابتداي دوره: احساس استقلال و روي پاي خود ايستادن
حفظ درس جديد: اشتياق براي آشنايي با صفحه ديگري از قرآن
استماع نوار به صورت دسته جمعي: نزديکي بيشتر دل ها به يکديگر به واسطه قرآن
پهن شده سفره صبحانه و نهار: پر از خنده و خاطره
لحظه جدايي از هم کلاسي ها در پايان دوره: جدا شدن از بهترين خواهرهايم
مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن: رسيدن به آرامش دروني
بهترين سوغات کاشان: حفظ حکمت هاي نهج البلاغه
کاشان شهر نهج البلاغه: کارخانه انسان سازي