موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 110395
تعداد بازدید: 2788
تاریخ انتشار: - 37 : 9
گزارش بازگشايي مدارس قرآني جنت در سال تحصيلي 97:
امنيت،مديريت و معلم هاي خوب و ارائه فوق برنامه هاي پر محتوا در مدارس جنت
کودکي به شوق در راه مدرسه مي دود. با تکان هاي کوله اش، قلب کاغذهاي خالي دفتر مشق به تپش مي افتد. مدادهاي رنگي از جعبه شان به بيرون سرک مي کشند. قلم سياه، اين پا و آن پايي مي کند و دوباره منتظر مي ايستد. صبر پاک کن به سر آمده و دلش براي پاک کردن يک خط خطي جانانه پر مي کشد. مدرسه بعد از سه ماه خواب تابستاني چشم باز مي کند و ريه هايش را پر از بوي ماه پاييز مي کند. کمي بعد، اولين دانش آموز قدم به حياط مي گذارد.

زنگ اول:

باز آمد بوي ماه مدرسه/ بوي بازي هاي راه مدرسه... آهنگ پر شور مهر ماه، مدرسه را پر کرده است... صداي پر از هيجان معلم کلاس اول که روي جايگاه صبحگاه مدرسه قرآني جنت، برنامه اجرا مي کند؛ شنيده مي شود. «کي از همه زرنگتره؟» پاسخ همزمان نزديک به 85 دختر قد ونيم قد از صف هاي کوتاه و بلند: من من من من. «کي از همه با هوش تره؟» من من من من.


«افسانه ضرغام هستم؛ معلم کلاس اولي ها... حالا همه معلم ها ميان که به نوبت، خودشونو براي شما معرفي کنند». زهرا شکري و زينب کوچي مربي هاي کلاس هاي پيش دبستاني گل شقايق و رز جلو مي آيند و آغاز سال تحصيلي را تبريک مي گويند.
دانش آموزي از درب مدرسه وارد مي شود. به سمت صف کلاس سوم مي آيد. با ديدن هم کلاسي اش ذوق در چشمش مي دود. محکم او را در آغوش مي کشد و لبخند و آرامشش غبطه همه تماشاگراني که کمي آن طرف تر ايستاده اند  را بر مي انگيزد. تماشاگراني که روزي خودشان به عشق رسيدن به درسهاي حسنک کجايي و تصميم کبري و دهقان فداکار، با کيف و کتاب و مداد راهي مدرسه مي شدند.  يکي از مادرها آه مي کشد و با خنده اي مي گويد:« دلم يک دوست مي خواهد!»
هفته دفاع مقدس است. در سالن مدرسه تزيينات مرتبطي انجام شده است. يک ميز که با چفيه پوشيده شده. سربند يا زينب کبري، پروانه هاي سياه رنگي که روي ديوار کنار ميز نشسته اند و تابوت کوچکي که با پرچم جمهوري اسلامي ايران پوشيده شده است. تابوتي که نماد حيات است. حيات تک تک نونهالاني که امروز براي کسب يک سال علم و تجربه با خاطري آسوده قدم به ميدان گذاشته اند.
سمانه مير عظيم، هانيه هدايتي نژاد، زينب توحيدي زاد، اعظم قاضي و فهيمه علي حسيني معلم کلاس هاي دوم تا ششم به ترتيب با صدايي رسا و گاهي با يک شعر زيبا به بچه ها سلام مي کنند و سال پر از موفقيتي را براي همه آرزو مي کنند.

 دبستانه دخترانه قرآني جنت واقع در چهار راه امام جواد شهرستان کاشان با مديريت زهرا کريمي و همکاري زينب عصاريان،فرزانه رمضاني، فاطمه طبلچي، نرگس چله کش و فوزيه بحراني سر خط سال تحصيلي 98 97 را در دفتر چهارمين سال فعاليت خود با يک يا علي آغاز مي کند.
خانم سبزعلي که در قسمتي از سالن نشسته؛ درباره عملکرد مدرسه جنت مي گويد:« براي سومين سال است که فرزندم را در اينجا نام نويسي مي کنم. اول به دليل نزديکي راه، مدرسه جنت را انتخاب کردم. اما کمي بعد به دليل امنيت، معلم هاي خوب و ارائه فوق برنامه هاي پر محتوا تصميم گرفتم که فرزندم در همين مدرسه تحصيلش را ادامه دهد».

زنگ دوم:

صندلي هاي رنگارنگ درون حياط، هر کدام ميزبان دختر يا پسر کوچکي شده که وقتي روي آن ها مي نشينند به سختي پايشان به زمين مي رسد. مجري، لباس هاي رنگارنگي پوشيده. براي جلب توجه بچه ها برنامه را با انجام حرکات ورزشي شروع مي کند. «دستاتو باز کن و ببند/ دستاتو باز کن و ببند/ حالا بشين/ پاشو بخند...» و بچه ها گوش به فرمان، همه حرکات را انجام مي دهند. نرمش هاي همزمان 50 دانش آموز کوچک، صحنه جالبي را خلق مي کند.


عطيه سادات سيدي مدير فرهنگي مدارس جنت که مشغول نظاره برنامه است؛ مي گويد:« مدارس قرآني جنت وابسته به موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان درکنار برنامه آموزشي به انجام امور فرهنگي به مناسبت هاي مختلف، اهتمام دارد و اجراي بالغ بر بيست برنامه فرهنگي در اين مدارس در طول هر ماه از جمله مواردي است که در دستور کار خود قرارداده است».
مريم يوسف پور، هانيه احمدي، فهيمه عصاريان و اسما سادات جلالي؛ مربي هاي آمادگي و پيش دبستان دخترانه و پسرانه جنت هم کنار بچه ها نشسته اند و از شادي و نشاط آن ها به وجد آمده اند. سمانه يگانه؛ مدير مدرسه با خوش رويي برنامه ها را مديريت مي کند. او با همکاري نفيسه رضايي و نرجس توسلي روز به ياد ماندني اي را براي کودکان مدرسه از آغاز سال تحصيلي شان رقم مي زند.
در سالن که قدم مي زني؛ تزيينات رنگا رنگ از همان بدو ورورد، دنيايي از کودکانه ها را در جان تو مي تراود. روي درب يکي از کلاس ها يک جوجه طلايي زيبا با شاخه گل مريمي که در دست دارد ورود بچه ها را به کلاس گل مريم خوشامد مي گويد.
گل خندان آفتابگردان و خرگوش روي در هم مشتاق و چشم به راه واردن شدن نونهالان به کلاس هاي آفتاب گردان و گل مريم هستند. روي يکي از تخته ها نوشته شده:« السلام عليک يا ابا عبدالله/ نو آموزان به پيش دبستاني خوش آمديد». جمله اي که تداعي عاشورا که يک روز از آن گذشته را قوت مي بخشد.

زنگ سوم:

بچه ها از زير قرآن و سيني اسپند، يکي يکي عبور مي کنند. روي ميزهاي هر کلاس، باکس آبي رنگ آموزشي مدارس قراني جنت که با رباني همرنگ خودش تزيين شده؛ قرار گرفته است که رويش نوشته «روخواني شکوفه ها». بعضي از کودکان آنقدر هنوز کوچک اند که دست هاي نحيفشان قدرت به دوش کشيدن کيف هايي که فقط از يک جامدادي و چند خوراکي پر شده است را ندارند!


امروز چشم هايي که معصوميت از آنها مي بارد، چهره هايي که خجالت مي کشند و چادر سياه مادرشان، تنها مأوايشان مي شود که به آن پناه ببرند، جملاتي که هنوز سر و شکل کودکانه شان تو را به خنده مي اندازد، اشک هايي که به خاطر فاصله از مادر آن هم به اندازه تنها چند قدم به روي گونه سرازير مي شوند؛ خاطرات مدرسه جنت شعبه اباذر را مي سازند.
عطيه رامين فر، شکوه سادات پيغمبرزاده و صالحه ميرزايي تمام وجودشان چشم شده و گل هاي کلاسشان را مي پايند تا مبادا  قهري، طعنه اي و تشويشي روح لطيف آنها را برنجاند و شاخه شکوفه زده ذوق را در دلهاي به وسعت درياشان پژمرده سازد. ندا شادي؛ مدير مدرسه  به همراه فاطمه عليزاده و کبريا نمازي مسئوليت  نزديک به 40 نونهال را در اين مدرسه عهده دار شده اند.
خانم محمدي درباره دليل انتخاب مدرسه جنت براي نام نويسي فرزندش مي گويد:« اول، دوستان اين مدرسه را معرفي کردند. خيلي هم از آن تعريف مي کردند. نزديکي راه، محتواي آموزشي و از همه مهم تر مناسب بودن هزينه و اين که نسبت به جاهاي ديگر خيلي با خانواده ها کنار مي آيند از مهم ترين دلايل انتخاب اين مدرسه براي من بود».
زينب عصاريان مدير مدارس قرآني جنت درباره محتواي آموزشي فوق برنامه ها بيان مي کند:« در مدراس جنت دو بحث آموزشي وجود دارد. يکي که همان مباحث آموزش و پرورش است اما ديگري فوق برنامه اي است که تدوين آن بر اساس قرآن و نهج البلاغه انجام مي شود».
 

 

زنگ چهارم:

قوانين کلاس به صورت مصور روي ديوار چسبانده شده است. اسم روزهاي هفته، روي حباب هاي دهان  پنج ماهي و نيز عکس کتاب ها طبق برنامه ريزي کلاسي به ترتيب از درون صدفهايي که روبه روي ماهي ها به صف نشسته اند؛ نمايش داده شده اند. کتاب هاي آموزشي به صورت دسته بندي شده با تزيين روي ميزها قرار گرفته. فضاي هر کلاس به صورت خلاقانه از طرح هاي تشويقي، حضور و غياب و آموزشي پر شده است .


جشن افتتاحيه
مدرسه دخترانه جنت شهرستان آران و بيدگل  در حسينه کنار دبستان برپاست. لباس فرم بچه ها با ساير شعب اين مدارس متفاوت است. رنگ آبي فرم هايشان زيبايي همگوني پديد آورده. فاطمه غلاميان؛ مدير مدرسه؛ ميکروفن را در دست مي گيرد و از گروه نمايش دعوت مي کند تا حاضر شوند. حضور زينب رضائي مديرشعبه آران وبيدگل که با مدير همکاري دارد؛ در تمام برنامه ها محرز است. با آمدن پيرزن قصه و تکه کلام هايش، قهقهه بچه ها بلند مي شود.
راضيه ي نمايش که مي آيد؛ تمام بايد و نبايد هاي مدرسه را با شيوه اي طنزواره براي بچه ها پياده مي کند. از نوع خوراکي ها و صبحانه کامل مي گويد تا آموزش هاي رفتاري. فهيمه فلاحتي، محدثه آفتابي و زينب ناموسي مربي هاي پيش دبستان و زينب حاجي زاده، مريم هوايي و اسما ميرزا زاده معلم پايه هاي اول تا سوم اين دبستان هستند. شروع سال تحصيلي با حضور نزديک به 70 دانش آموز در اين مدرسه گواهي عملکرد عالي مجموعه در دومين سال فعاليتش مي باشد.

زنگ پنجم:

زنگ تفريح مي خورد. در يک چشم به هم زدن، حياط مدرسه  مملو مي شود از دانش آموزان مدرسه پسرانه قرآني جنت که نگاه هايشان سرشار از شيطنت است. ليلا صالحي مهر و منصوره حسيني؛ مربي هاي پيش دبستان هم به حياط مي آيند و با تذکراتشان از بچه ها مراقبت مي کنند. 

دو تا از مادرها روي نيمکت حياط نشسته اند و گفت و گو مي کنند:« صبحگاهشان خيلي قشنگ بود. بچه ها سربند بسته بودند. به همه از طرف مدرسه يک هديه دادند. بعد هم صبحانه نذري توزيع کردند و کتاب ها را دادند... تازه از همين روز اول، برنامه نماز جماعتشان هم برقرار بود».
صادق رحماني مهر، رسول طحانيان و هادي حلواچي معلم کلاس هاي اول تا سوم با مديريت علي حلواچي در اين مدرسه فعاليت مي کنند. خانم اخلاقي که فرزندش براي دومين سال، حضوردر اين مدرسه را تجربه مي کند؛ درباره دليل نام نويسي مجدد وي مي گويد:« عملکرد دبستان، مديريت و محتواي آموزشي در اين جا بسيار عالي است».

دبستان پسرانه جنت هم دومين سال فعاليت خود را آغاز کرده است. علي حلواچي مي گويد:« به لطف خدا و استقبال بي نظير خانواده هاي قرآني؛ در دومين سال تاسيس دبستان جنت، تعداد دانش آموزان با رشد دو برابري نسبت به سال قبل روبه رو شده است و اين يعني اعتماد و رضايت عملکرد اين مجموعه از طرف خانواده ها».
روز اول مهر در مدارس جنت به پايان مي رسد. نوبت خط زدن مشق ها مي شود. معلم جلو مي آيد. با مهرباني تا آخرين صفحه را ورق مي زند. نفس در سينه مداد سياه و دفتر مشق حبس شده. خودکار نزديک مي شود. نوشته ها جمع تر مي نشينند تا براي نوشتنش جايي باز کنند. خودکار روي کاغذ مي لغزد و مي نويسد:« خيلي خوب است». خط هاي آبي دفتر يک نفس راحت مي کشند که ديگر زير دست و پاي پاک کن له نمي شوند. پاک کن زانوي غم بغل مي کند. پلک هاي مدرسه از خستگي روي هم مي افتد. دلش مي خواهد تا فردا بخوابد.