موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 100259
تعداد بازدید: 1724
تاریخ انتشار: - 19 : 10
آسيه شکور؛ مربي نمونه موسسه اميرالمومنين ع کاشان:
مدرسه شبانه روزي قرآن ونهج البلاغه کاشان، نقطه عطف زندگي ام است
آسيه شکور، مربي مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه که همزمان با گراميداشت مقام معلم درروز12 ارديبهشت ماه 97 به عنوان مربي نمونه سال 96 موسسه اميرالمومنين ع کاشان معرفي وتجليل شد؛ گفت: مدرسه شبانه روزي قرآن ونهج البلاغه کاشان، نقطه عطف زندگي ام است.


شکور متولد سال 63 داراي مدرک کارشناسي حسابداري است که از تابستان سال 92 کار مربيگري خود را آغاز نموده و پس از ورود به عرصه مربيگري در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه ؛ در دومين سال فعاليت خود دراين مدرسه به عنوان مربي نمونه  موسسه اميرالمومنين ع کاشان انتخاب شد.
وي در خصوص نحوه آشنايي با موسسه اميرالمومنين عليه السلام گفت: در اردويي به مشهد با دو نفر از حافظان قرآن و نهج البلاغه آشنا شدم؛اخلاق قرآني دوستانم باعث شد تا شيفته حفظ قرآن شوم ولي در آن زمان دانشجو بودم لذا تصميم گرفتم پس از پايان تحصيل، حفظ قرآن را شروع کنم و به توصيه دوستان قرار شد در مراسم مناجات موسسه شرکت کنم.
اين مربي قرآن که دوره هاي تربيت معلم ترجمه و مفاهيم، تدبر در قرآن و تربيت مربي کودک وتربيت مربي صحيفه سجاديه را نيز گذرانده است افزود: بعد از مدتي در يکي از کلاس هاي حفظ سه ساله موسسه ثبت نام کردم و بعد از تقريبا سه سال به لطف خداوند توانستم قرآن را حفظ کنم و در اينجا جا دارد که از مربي عزيزم سرکار خانم «طاهره عظيمي» تشکر کنم.
شکور که علاوه بر مربي گري طرح يکساله حفظ قرآن، مسئوليت آموزش مدرسه را هم برعهده دارد؛ ادامه داد: انگيزه من از همکاري با موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان، آشنايي هر چه بيشتر با ترجمه و تفسير قرآن از طريق پرسش و پاسخ هايي است که در کلاس مطرح مي شودو همچنين داشتن سهم کوچکي در فعاليت هاي قرآني و شايد تربيت نسل هاي قرآني باعث تقويت اين انگيزه شده است.
وي در بيان ويژگي هاي يک مربي قرآن خاطرنشان کرد: مربي قرآن بودن واقعا مسئوليت بزرگي است؛ چون علاوه بر مسئوليت حفظ، مسئوليت قرآني بودن را هم بايد داشته باشي؛ احترام به قوانين کلاس، اداره کلاس تا پايان طرح، ايجاد جو با نشاط در کلاس علاوه بر داشتن جديت نيز از مسائلي است که يک مربي بايد به آن تعهد داشته باشد.
اين مربي نمونه درباره بهترين و سخت ترين بخش کاري خود عنوان کرد: بهترين بخش کاري من زماني است که در کلاس، ترجمه کار مي کنم و بچه ها به دقت گوش مي دهند و سوالاتي را مطرح مي کنند و اما سخت ترين بخش کاري ام تصحيح آزمونهاست يا اينکه قرآن آموزي علاقه زيادي به حفظ داشته باشد ولي توانايي آن را نداشته باشد و من نتوانم کاري براي او انجام بدهم و  هم چنين پيش نرفتن کلاس طبق برنامه آموزشي که آن را تدوين کرده ام خيلي کار سختي است.

شکور ادامه داد: يکي ديگر از سخت ترين شرايط کاري من هم چنين زماني هست که قرآن آموزي شرايط روحي خوبي ندارد؛ سعي مي کنم کلاس طوري باشد که به درس بچه ها لطمه اي وارد نشودو خودم را در شرايط آن ها قرار ميدهم تا جايي که امکان دارد به بچه ها آرامش داده و به آن ها کمک ميکنم تا حالشان خوب شودو خواندن بعضي از دعاها به ويژه دعاهاي صحيفه سجاديه را هم حتما به آنان پيشنهاد مي کنم.
وي در بيان يکي از خاطرات شيرين خود طي سال هاي کاري اش گفت: شايد جمله ام کليشه اي باشد ولي بودن در محضر قرآن و دوستان قرآني به ويژه دوستان مدرسه شبانه روزي بسيار شيرين و  لذت بخش است. يکي از خاطره هاي شيرينم در مدرسه مربوط  به بعد از زماني است که به عنوان مربي نمونه انتخاب شدم چون همکاران و بچه هاي مدرسه به من لطف داشتند و با برگزاري يک مراسم تقدير مرا غافلگير کردند.


وي در خصوص اينکه براي رسيدن به جايگاه مربي نمونه چه تلاش هايي انجام داده است، تصريح کرد: به نظر خودم تا نمونه شدن فاصله زيادي دارم. دوستان زيادي در اين مجموعه فعاليت مي کنندکه خيلي از من عملکرد بهتري دارند. سعي کردم در کنار انجام وظايف مربي گري به قوانين مدرسه هم احترام بگذارم و اميدوارم فعاليت خيلي کوچک و ناچيز من مورد تاييد آقا اميرالمومنين عليه السلام  قرار گرفته باشد.
شکور دربيان احساسش در زمان معرفي به عنوان يک مربي نمونه ادامه داد: لحظه قشنگ و خاطره انگيزي بود. ولي قشنگ تر از آن زماني بود که بالاي جايگاه بودم که مجري اعلام کرد؛ همه قرآن آموزان مدرسه شبانه روزي به احترام مربي شان ايستاده اند و هيچ وقت اين لحظه را فراموش نمي کنم.
وي که از سال 95 ضمن گذراندن طرح آزمايشي به عنوان کمک مربي، کار خود را  در موسسه اميرالمومنين عليه السلام آغاز نموده ؛ ضمن اشاره به اين که تمام مجموعه مدرسه شبانه روزي در رسيدن وي به اين جايگاه نقش داشته اند، ادامه داد: اگر به گذشته برگردم باز هم اين شغل را براي خودم انتخاب مي کنم و هميشه از اين که فعاليت در اين زمينه را دير شروع کردم افسوس مي خورم.
اين مربي نمونه درباره موسسه مردم نهاد قرآني اميرالمومنين عليه السلام کاشان گفت: فعاليت هاي اين موسسه، نه تنها در زمينه قرآن، بلکه در زمينه نهج البلاغه و صحيفه سجاديه نيز هست و توانسته حافظان زيادي را تربيت کند و هم چنين در زمينه ترجمه و تفسير و امام شناسي هم فعاليت هاي زيادي را انجام داده است.


شکور در پايان گفت: مادر و همسرم بهترين مشوق هاي من در اين راه بودند. مربي بودن در طرح يکساله تجربه جديدي بود و سختي هاي خاص خودش را داشت و به ويژه براي من که آشنايي زيادي با مدرسه شبانه روزي نداشتم. ولي انس هر روز با قرآن و به طبع آن آرامشي که داشتم و بودن در کنار بچه هاي قرآني با فطرت هاي پاک همه سختي ها را براي من آسان کرد.

گفت و گو با آسيه شکور از نگاهي ديگر:

کلاس درس: پر از تجربه
مدير مدرسه: جدي و سخت کوش
مربي نمونه: حس مسئوليت بيش تر
مدرسه شبانه روزي: نقطه عطف زندگي ام
دوره آزمايشي: پر از هياهو و تلاش
حافظان قرآن: انشالله عامل هم باشند
دلنشين ترين سوره: يس
شنبه: پر از انرژي- روز انجام کارهاي غير ممکن
آينده: بهش اميدوارم
شاگرد تنبل: تلاش مضاعف
موسسه اميرالمومنين عليه السلام : نهج البلاغه